HOMEHome Page
About All School Staff School Improvement Goals Newsletters Patron Report NDE State of the Schools School Profile Statistical Information Employment Opportunities
Board of Education Members School Board Policies BOE District Goals
Jr/Sr High School About Infinite Campus Daily Announcements Jr/Sr High Handbook Jr/Sr Staff Activity Sponsors Athletic Records Student Activities NSAA History Counselor's Corner Citylink TV Just Read!
Mary Lynch Elem. About Infinite Campus Daily Announcements Mary Lynch Handbook Mary Lynch Staff Citylink TV Just Read!
Calendars & Menus 2016-2017 Calendar Calendar of Events Menus Lunch Account Balances
Community & Alumni Kimball Community Kimball Foundation Alumni Adult Education

Kimball Staff

Board of Education
Name/E-mail Title Phone/Website
Clint Cornils Board Vice President (308) 673-5343
Heather Norberg Board Secretary (308) 235-4905
Brad Reader Board Member (308) 235-3374
Matthew Shoup Board Member (308) 241-0114
Carrie Tabor Board Treasurer (308) 235-4750
Lynn Vogel Board President (308) 235-4023
Administrative Staff
Superintendent (308) 235-2188
Jr/Sr High Principal (308) 235-4861
Elementary Principal (308) 235-4696
Special Services Director (308) 235-3671
Directors
Activities/Athletic Director (308) 235-4861
Technology Coordinator (308) 235-4861
Curriculum and Assessment (308) 235-4861
Food Service Director (308) 235-4861
Transportation/Building & Grounds Director (308) 235-2123
Maintenance (308) 235-4861
School Nurse (308) 235-4861
School Resource Officer (308) 235-4861
Administrative Assistants
Business Manager (308) 235-2188
District Office Administrative Assistant (308) 235-2188
Mary Lynch Administrative Assistant (308) 235-4696
Jr/Sr High Administrative Assistant (308) 235-4861
Jr/Sr High Attendance Secretary (308) 235-4861
Jr/Sr High School Teaching Staff
Agriculture
Art/Publications/Careers
Business & Computers
Business & Computers
Family & Consumer Science
Foreign Language
Guidance
Industrial Arts
Instrumental Music
Language Arts
Language Arts
Language Arts
Math
Math
Math
Media Specialist/Librarian
Physical Education
Physical Education/Specials
Science
Science
Science
Social Studies
Social Studies
Social Studies
Special Education
Special Education
Vocal Music
Jr/Sr High School Support Staff
Library Para
Paraprofessional
Paraprofessional
Paraprofessional
Custodian
Thomas Stahla Custodian
Shawnna Allen Food Service
Sarah Malson Food Service
Carol Williams Food Service
Elementary Teaching Staff
Pre-Kindergarten
Kindergarten
Kindergarten
Kindergarten
First Grade
First Grade
Second Grade
Second Grade
Third Grade
Third Grade
Fourth Grade
Fourth Grade
Fifth Grade
Fifth Grade
Sixth Grade
Sixth Grade
Computers
Guidance Counselor
Media Specialist/Librarian
Instrumental Music
Vocal Music
Physical Education
Reading Specialist
Special Education
Special Education
Title I
Speech Language Pathologist
Elementary Support Staff
Paraprofessional
Paraprofessional
Paraprofessional
Paraprofessional
Paraprofessional
Paraprofessional
Paraprofessional
Paraprofessional
Paraprofessional
Paraprofessional
Dwane Christman Custodian
Ryan Hart Custodian
Heather Drake Food Service
Vickie Kaczar Food Service
Carolyn Fletcher Volunteer
Crossing Guards
Jerry Beguin Crossing Guard
Donna DeFreece Crossing Guard
Marlene Walker Crossing Guard
Transportation
Larry Pahl Activities Bus Driver
Brittany Cook Route Bus Driver
Lorri Norberg Route Bus Driver
Sheri Roberds Route Bus Driver
Mike Schepker Van Driver
Dale Dietz Substitute Bus Driver
Substitute Teachers
Barbara Cropp Substitute Teacher
Debbie Dickerson Substitute Teacher
Linda Dickerson Substitute Teacher
Jo Dietz Substitute Teacher
Deb Fennell Substitute Teacher
Richard Finley Substitute Teacher
Lanny Little Substitute Teacher
Linda Mihm Substitute Teacher
Katie Ryan Substitute Teacher
Judy Shaul Substitute Teacher
Earladeen Walker Substitute Teacher
Bill Wallace Substitute Teacher
Linda Williams Substitute Teacher
Extra Duty Assignments
High School Athletics
Name Sport Position
Nick Kuxhausen Football Head Coach
Luke Dea Football Assistant Coach
Gene Mohr Football Assistant Coach
Jeri Ferguson Volleyball Head Coach
Erin Monheiser Volleyball Assistant Coach
Tiffany Johnson Boys' & Girls' Cross Country Head Coach
Laurie Janicek Boys' & Girls' Cross Country Assistant Coach
Katie Culek Girls' Golf Head Coach
Nick Kuxhausen Boys' Basketball Co-Head Coach
Gene Mohr Boys' Basketball Co-Head Coach
Chauncey Pedersen Girls' Basketball Head Coach
Tiffany Johnson Girls' Basketball Assistant Coach
Wade Brashear Wrestling Head Coach
Bob Culek Wrestling Assistant Coach
Gene Mohr Boys' and Girls' Track Head Coach
Wade Brashear Track Assistant Coach
Jim Reeves Track Assistant Coach
Dane Wurdeman Track Assistant Coach
Chad Wise Boys' Golf Head Coach
Junior High School Athletics
Name Sport Position
Dane Wurdeman JH Football Head Coach
Wade Brashear JH Football Assistant Coach
Ben Ferguson JH Football Assistant Coach
Heidi Chesley JH Volleyball Head Coach
Beth Brown JH Volleyball Assistant Coach
Dane Wurdeman JH Boys' Basketball Head Coach
Ben Ferguson JH Boys' Basketball Assistant Coach
Michelle Daum JH Girls' Basketball Head Coach
Danielle Reader JH Girls' Basketball Assistant Coach
Klent Schnell JH Wrestling Head Coach
Wade Brashear JH Wrestling Assistant Coach
Carolyn Montgomery JH Girls' Track Head Coach
Jacob Hoffman JH Boys' Track Head Coach
Luke Dea JH Track Assistant Coach
Ken Smith JH Track Assistant Coach
Wade Brashear Summer Weight-lifting
Nick Kuxhausen Summer Weight-Lifting
Activity Sponsors
Name Activity
Jeri Ferguson Freshman Class Sponsor
Vicki Mitchell Freshman Class Sponsor
Christine Lewis Sophomore Class Sponsor
Fred Williams Sophomore Class Sponsor
Shari Lindgren Junior Class Sponsor
Kathleen O'Brien Junior Class Sponsor
Luke Dea Senior Class Sponsor
Mary Schutz Senior Class Sponsor
Wade Brashear Auditorium Lights and Sound
Sally Wheeler FFA Sponsor
Kristi Hiles-Smith Instrumental Music
Jeri Ferguson Mock Trial
Kristi Hiles-Smith National Honor Society Sponsor
Sarah Parsons One-Act Play Sponsor
Jacob Hoffman Assistant One-Act Play Sponsor
Kathleen O'Brien HS Quiz Bowl Sponsor
Chauncey Pedersen Scholastic Contest Coordinator
TBA Speech Coach
Erin Aerni Assistant Speech Coach
Tiffani Dea Spirit Squad Coach
Fred Williams Stand Sponsor
Emily Stull Student Council Sponsor
Stephanie Kitchens TeamMates Mentoring Sponsor
Sandy Faden TeamMates Mentoring Sponsor
Jacob Hoffman Vocal Music
Kim Beyer Yearbook Sponsor
Stephanie Kitchens Junior High MathCounts
Carolyn Montgomery Junior High Quiz Bowl
Kathleen O'Brien Junior High Quiz Bowl
Vicki Mitchell Junior High Science Club
Kathleen O'Brien Junior High Student Council
Shari Lindgren Technology Resource
Carolyn Montgomery Co-Head of School Improvement
Judy Walker Co-Head of School Improvement